Čarodejnice, fitness pre psov alebo Čaplovič?

Eurofondy nemíňame včas. Čakáme na Brusel, aby nám dovolil ich míňať o rok dlhšie. Najviac problémov máme v národných projektoch. Maslo na hlave tu končí na hlavách Ficových ministrov. Babrácke projekty na ministerstve školstva, životného prostredia a dopravy sú len špička ľadovca z miliárd eur, ktoré dnes vyčerpané nie sú. Ako keby to nestačilo, konkurujeme najväčším nezmyslom financovaných z eurofondov v rámci Európy. Vyhrajú naši ministri tento súboj?

Rumunský kandidát

Povolanie čarodejníc požíva v Rumunsku úctu. Obyvatelia čarodejniciam dôverujú natoľko, že tie sú súčasťou prípravy europrojektov. Cena za magickú kliatbu na úspešný projekt sa pohybuje okolo 50 euro.

Maďarský kandidát

Pes potrebuje pohyb. Európska únia mobilitu a šport podporuje. Asi preto bolo možné získať cez 400 tisíc euro na vybudovanie fitness centra pre psov.

Slovenskí finalisti

Nakúpiť sledovacie náramky na nohy väzňov za 27 miliónov euro presahuje hranice hollywoodskej produkcie na sci-fi film. Realita je smutná a na slovenský spôsob. Vyhodené peniaze na niečo, čo vôbec nepotrebujeme.

Legendárna mahagónová lavička v Hnúšti za osem tisíc euro nie je len vizitka primátora za SMER-SD. Je to príklad bezostyšného rozhadzovania eurofondov. Chýba už len kolotoč a bazén s močovkou z filmu Dedičství.

Čaplovičov inštruktážny projekt, kde za 25 miliónov vznikne aj návod ako hrobár jamu vykope, je už v zlatom fonde rozhadzovania eurofondov. Úspech ho zrejme povzbudil k ďalšiemu nezmyslu. V ďalšom projekte bolo na preklad študijných videí z češtiny 25 násobne viac ako je trhová cena. Ďakujme za to, že videá mali len 12 minút. Za chuť prekladať celovečerné filmy by sme sa nedoplatili.

All-Star tím babráckych projektov dopĺňajú problémové projekty pod taktovkou ministra Vážneho. Brusel nám stopol financovanie, za babrácku prácu ministerstva. Nepreplatených môže byť 44 miliónov euro. Aby bolo jasné, že eurofondy vieme zbabrať aj pri železniciach, Brusel vyšetruje závažné pochybenie aj v týchto projektoch. Ak sa potvrdí, účtenka môže byť v desiatkach miliónov euro.

Čarodejnice v eurofondoch a fitness centrum pre psov sú aspoň na zasmiatie. Slovenská verzia rozhadzovania europeňazí je nielen smutnejšia, ale aj neporovnateľnejšie drahšia.

Dá sa to aj lepšie. Eurofondom stačí na začiatok desať jednoduchých riešení. V NOVE sme ich pripravili. Nazvali sme ich „Desať riešení pre lepšie eurofondy". Babráckym riešeniam treba dať stop. Rozumným zelenú. Inak tú hitparádu nezmysle minutých vyhráme s náskokom pred zbytkom celej Európy.

Ak sa Vám blog páčil, vďaka za podporu na vybrali.sme.sk ;)