Dve Ficove nočné mory

Mizerný stav čerpania eurofondov na Slovensku zašiel do krajnosti. Premiér musel použiť záchranný padák. Slovensko je s Rumunskom odkázané na schválenie výnimky Európskym parlamentom. Táto v realite falošná nádej nám má predĺžiť dobu na vyčerpanie eurofondov zo súčasného balíka do roku 2016.

Nočnú moru nečerpania eurofondov výnimka nevyrieši. Aj po jej udelení hrozí, že prepadnú stovky miliónov euro! Hlavné dôvody sú dva. Prvým, sú babrácke projekty a pochybenia, pre ktoré nám Brusel stopol a ešte len stopne financovanie. Druhým, neschopnosť vlády nastaviť systém eurofondov efektívne a zastaviť stále sa zväčšujúci objem zbytočnej byrokracie.

Babrácke projekty ministerstiev

Pre osvieženie pamäti len pár príkladov zbabraných projektov, na ktoré doplatíme všetci:

Byrokratická rakovina

Neschopnosť čerpať eurofondy efektívne má korene v neskutočne rastúcej byrokracii. Jeden príklad za všetky. Poklady k žiadosti o europrojekt na podporu výskumu v roku 2004 mali 19 dokumentov. V roku 2013 je to pri aktuálne vyhlásenej výzve neuveriteľných 91 dokumentov a viac ako 1270 strán!!!

Riešenie

Eurofondy nie sú jadrová fyzika, ale prerozdeľovanie peňazí na konkrétne veci. V rámci NOVY sme predstavili 10 jednoduchých riešení, ktoré dramaticky zlepšia celú situáciu. Zrušíme zbytočnú byrokraciu, zjednodušíme systém a presunieme viac zdrojov do obcí, na vidiek a k malým podnikateľom. Zavedenie prehľadnosti a sedliackeho rozumu do systému zásadne zrýchli čerpanie eurofondov. Predovšetkým to ale umožní, aby ľudia mali prehľad kam a na čo vlastne eurofondy tečú. A to priatelia, je tá druhá Ficova nočná mora.

Zmudri.sk

Milota Sidorová