Harry Potter a sviatok klaňania troch klamárov

Autor: Vladimír Škola | 9.5.2013 o 0:11 | (upravené 23.9.2014 o 21:35) Karma článku: 15,55 | Prečítané:  1040x

Kým šiesty január poznáme ako deň klaňania troch mudrcov, siedmy máj by pokojne mohol byť dňom klaňania troch klamárov. Pridusení číslami o zhoršujúcom sa výbere danízlom odhade deficitu rozpočtu, zvolali tlačovku s „dobrou novinou". Na nej vyčíslili očakávané nečerpanie eurofondov na Slovensku, čiže najnovší odhad neschopnosti vlády ich riadne minúť, v stanovenom čase. Nehovoriť celú pravdu je lož, hovoril dedo, preto navrhujem siedmy máj za sviatok klaňania troch klamárov.

 

 

K tomu, aby klamstvo vyzeralo ako pravda, musíte klamať minimálne trikrát. Premiér a jeho ministri sa toho bez problémov zhostili. Prvý minister Kažimír, keď zo svojich legendárnych grafov prezentoval ohrozenie čerpania 600 miliónov euro. V kvalifikácii o klamára dňa a v snahe zachrániť situáciu, minister Vážny zasial semienko optimizmu tvrdením, že neschopnosť vlády čerpať eurofondy nás bude stáť len 300 miliónov euro. No a do tretice, premiér Fico zhruba pred mesiacom ocenil balík, ktorý so smútkom v duši a dierou v rozpočte pošleme naspäť do Bruselu, na 250 až 600 miliónov euro.

Áno, eurofondy sú komplikovaný, nudný a a prebyrokratizovaný finančný mechanizmus. Na druhej strane, ľahko si overiť, o akej sume, ktorú sme zatiaľ nestihli vyčerpať, sa bavíme.

Na grafe nižšie vidno, koľko percent z eurofondov Slovensko nevyčerpalo za viac ako dve tretiny na to prideleného času.

 

Clipboard01.bmp

Zdroj: NSRR

 

No a k tým údajným 250, 300 a 600 miliónom euro. Druhý graf je nečerpanie, v číselnom vyjadrení.

Clipboard02.bmp

Zdroj: NSRR

Graf ministra Kažimíra trafil číslo 600 miliónov, ako loptoš ružu v cirkuse krivou vzduchovkou. Skvelé. Zabudol však prirátať sedem miliárd a spomenúť, že to je suma, ktorú tlačíme pred sebou. Brusel nezaujímajú odhady, ale reálne minuté peniaze v komplikovanom procese implementácie projektov. A to, mimochodom, nie sú tie, kde sa vyhadzujú peniaze na to, aby hrobár vedel Čaplovičovi jamu vykopať.

 

Tvrdiť, že za dva roky stihneme vyčerpať viac eurofondov ako zaposledných päť, je varenie elixíru na oblbnutie voliča. Práca pre klamára, alebo Harryho Pottera.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real využil šialené chyby brankára. Liverpool je v slzách a Salah vážne zranený

Mohamed Salah má vraj vykĺbené rameno a pokiaľ sa informácie potvrdia, tak bude chýbať na majstrovstvách sveta.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.


Už ste čítali?