Masové vraždenie diaľkovým ovládačom

Autor: Vladimír Škola | 16.12.2012 o 18:09 | (upravené 16.12.2012 o 20:21) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  813x

Masové vraždenie, pri ktorom v piatok ráno Adam Lanza ukončil život dvoch desiatok detičiek a siedmych dospelých, v piatom najbezpečnejšom meste USA, je najdevastujúcejšou správou víkendu. Kým myšlienky a modlitby z celého sveta smerujú k zdrveným pozostalým, otázka zrodená z hnevu, zlosti a bolestného úžasu znie: "Čo spôsobuje toto šialenstvo???"

V spleti faktorov je jeden rovno pred našimi očami.  Je to spôsob medializácie podobných masakrov , ktorý aktivuje myšlienky na spáchanie ešte väčších zverstiev u psychopatov, ktorí hľadajú svoj „epický“ spôsob odchodu zo sveta. Koho si zapamätáte skôr? Meno inak bezmenného šprtíka Adama Lanzu, o ktorom senzáciechtivé médiá budú informovať do omrzenia, alebo meno aspoň jednej z jeho obetí? Koho ste si zapamätali skôr, mená ako Brejvik,  Harman z Devínskej Novej Vsi alebo aspoň niečo o osude tých čo zahynuli ich rukami???

Médiá majú zvrhlú potrebu rozobrať celý život týchto psychopatov od toho ako ich vnímala celá zemeguľa, až po ich najobľúbenejšie jedlo... Prečo si Lanza vybral najmenších školáčikov? Chcel vyšplhať v rebríčku vyššie ako vrah z premiéry Batmana, ktorý vraždil „len“ dospelých alebo vrah z Virginia Tech., ktorý zmasakroval „len“ vysokoškolákov? A kde inde ako z médií, ktoré zverejňujú najdetailnejšie scenáre a rekonštrukcie obdobných šialenstiev mohol nájsť lepšiu inšpiráciu? Sú osudy vrahov tak podstatné, aby ich tváre svietili v každej reportáži o tragédiách, alebo len dobre predávajú správy? Kde je hranica potreby infrormovať a miera toho, čo o týchto monštrách zverejniť? Kde je súcit s pozostalými, ktorí vidia ako správy a titulky novín plnia sen psychopatickým zabijákom a gravírujú ich mená do večnosti?

Kto určí tú hranicu morálky a vkusu?

Nie je to v prvom rade nikto iný, ako divák. Tlačidlá na diaľkovom ovládači sú spúšťou nebezepečnej zbrane a zárodku nového šialenstva. Nie je lepšie vysloviť tichú modlitbu, či sústrastnú myšlienku, ako kúpiť si časopis kde človek uvidí v detailoch roztrúsené telá obetí? Nie je lepšie zapáliť sviečku v noci na okne a pozrieť sa na nočnú oblohu v snahe nájsť niektoré odpovede v nás, ako vidieť ďalší výklad o inak nudnom živote beštiálneho šialenca? Jeho meno nech skončí v zabudnutí z ktorého prišiel. Odložme nachvíľu ovládač. Ak si nejaké meno máme po piatku zapamätať, nech je to jedno z tých, na ktorých naozaj záleži:

Charlotte Bacon, 6

Daniel Barden, 7

Rachel Davino, 29

Olivia Engel, 6

Josephine Gay, 7

Ana Marquez-Greene, 6

Dylan Hockley, 6

Dawn Hocksprung, 47

Madeline Hsu, 6

Catherine Hubbard, 6

Chase Kowalski, 7

Jesse Lewis, 6

James Mattioli, 6

Grace McDonnell, 7

Anne Marie Murphy, 52

Emilie Parker, 6

Jack Pinto, 6

Noah Pozner, 6

Caroline Previdi, 6

Jessica Rekos, 6

Avielle Richman, 6

Lauren Rousseau, 30

Mary Sherlach, 56

Victoria Soto, 27

Benjamin Wheeler, 6

Allison Wyatt, 6

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real využil šialené chyby brankára. Liverpool je v slzách a Salah vážne zranený

Mohamed Salah má vraj vykĺbené rameno a pokiaľ sa informácie potvrdia, tak bude chýbať na majstrovstvách sveta.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.


Už ste čítali?