Tip na film: Pokrvní bratia – Otčenáš zasvätených akčnému žánru

Keď uchopím svoj blýskajúci sa meč a vezmem spravodlivosť do svojich rúk pomsta na nepriateľoch mojich vykonaná bude a odplata daná tým, ktorí ma napadli. Ó pane, veď moju ruku a započítaj ma medzi svojich svätých.“  Biblia, Deuteronomy, 32:41

Blížisa víkend a s ním aj možnosť pozrieť si kvalitný film. Namiestodoporučenia z výberu súčasných mizerných premiér v našich kinách jena mieste dať bez okolkov čitateľovi tohto blogu neslušný návrh a pozvať hok tomu aby si pozrel si jeden z mojich najobľúbenejších filmov „Pokrvníbratia (v origináli Boondock Saints, 1999)“. Je to jediný celovečerný film režiséramenom Troy Duffy a pritom podľa mňa jeden z najlepších akčných filmovaký bol kedy natočený. Film je príbeh dvoch bratov z Južného Bostonu z koncadeväťdesiatych rokov, ktorí sa rozhodnú očistiť plevel od pšenice tamojšej spoločnosti s „Bohom pri sebe“. Zo dňana deň sa zhodou náhod stanú dvojjediným archanjelom pomsty vyššej moci a postupneúspešne likvidujú podsvetie mesta v ktorom žijú..

Taktopopísaný dej filmu znie ako klišé mnohých akčných nepodarkov. Rozdiel v tejtonádielke oproti stereotypom tohto žánru je v strhujúcej adrenalínovejjazde, ktorú Troy Duffy ponúka. Búrka emócií a spolupatričnosť s hlavnýmihrdinami balansujúcimi za hranicou zákona vás po záverečných titulkoch zastihnenepripravených a hlavou sa vám preženie polemika o hraniciach nakladaniaso zlom v našej spoločnosti. Bez jedinej milostnej scény nájdete vo filmeviac vášne a lásky ako v Titanicu, alebo Pearl Harbor. Láskybratskej, oddanej, siahajúcej za hranicu smrti bez okolkov, priamočiaro a takbrutálne, že zimomriavky behajú po chrbte a ohryzok sa zasekáva v hrdle.Film Vám nedáva na výber na ktorú stranu sa postavíte a prevedie vás križiackouvýpravou bratov Macmanusovcov s otáznou legitimitou, ale s jednoznačnouodpoveďou na posolstvo úvodnej kázne filmu: „Všetci sa musíme obávať zlýchľudí. Ale je tu iný druh zla, ktorého sa musíme báť najviac a to jeľahostajnosť dobrých ľudí!“

Film má v sebe jedinečný suchý humor,fantastický hudobný doprovod a originálne dejové prestrihy v ktorých vásrežisér najskôr navnadí a nechá hádať ako sa situácia vyvinie a potom vámukáže časť príbehu so správnymi odpoveďami. Výnimočnéherecké výkony hlavných hrdinov bravúrne dopĺňa ak neprevyšuje Willem Defoe (agent FBI Paul Smecker),ktorý najviac zažiaril v kultovom filme Olivera Stona Čata.  Kontroverzná hlavná línia filmu (v mene vieryvziať spravodlivosť do vlastných rúk) bola dôvodom, prečo museli odložiť jehooficiálne uvedenie do kín v USA. V čase plánovanej premiéry saodohral smutne známy a nezmyselný masaker na americkej strednej školeColumbine High School v Colorade, počas ktorého dvaja sfanatizovaný po zubyozbrojení šialenci vyhasili trinásť nevinných životov a nakoniec spáchalisebevraždu.  Film provokuje uvažovať o oprávnenostitrestu smrti a na druhej strane núti zamyslieť sa nad nebezpečnosťou fanatizmuv mene viery hoc aj s úmyslom zbaviť spoločnosť zla. Pri prílišnom nadšeníz filmu je vhodné navštíviť aj nasledovné stránky, ktoré nútia k zamysleniuo jednom z dôsledkov násilného podtextu súčasnej  popkultúry:

Maximálnyzážitok z filmu dosiahnete len v prípade ak si pozriete anglickýoriginál s českými titulkami. Rozhodne sa vyhnite slovenskému dabingu,ktorý už tradične prekladá hrubší jazyk do nezmyslov typu „juj tristo hrmených“a podobne.

BoondockSaints sú napriek svojej kontroverznosti legenda a povinné čítanie každéhomilovníka akčného filmového žánru. Vynikajúcou správou pre jeho fanúšikov jeodkaz od režiséra Troya Duffyho, ktorý po ôsmich rokoch chystá natočenie jeho voľnéhopokračovania.

Trailer k filmu: http://www.youtube.com/watch?v=lu0I2eWe_dY&NR=1

Zmudri.sk