Spaľovňa u bobrov v Trenčíne

Pocit bezpečia je základná potreba ľudí, ale aj zvierat. Nesmierne ma potešila správa zo začiatku leta, že sa do Trenčína sa vrátili bobry. Bobor bol pred rokmi na Slovensku vyhynutý druh. Možno to bol pocit bezpečia, pre ktorý si kúsok od závodu AUO na ramene Zlavovského kanála našiel znova domov. Ten ale môže byť čoskoro fikciou. Zámer postaviť kúsok od hrádze bobrov spaľovňu, nie je kanadský žart. Je to hotová vec, ktorá sa nakoniec netýka iba vzácneho hlodavca, ale aj života Trenčanov.

V tlačovej správe z konca augusta stojí, že investor plánuje v Trenčíne postaviť závod na výrobu elektrickej energie z biomasy a odpadov. Investícia v údajnej výške 6 miliónov euro zostala mimo povšimnutia verejného záujmu. Z výstavby závodu na výrobu elektriny sa ale vykľula - laicky povedané spaľovňa*.

Podstatou projektu by mala byť výroba elektrickej energie spaľovaním biomasy a odpadu na báze pyrolýzy. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov investície na životné prostredie (EIA). Plán takto spáliť 12 000 ton odpadu a biomasy ale obsahuje množstvo nejasností a nezodpovedaných otázok. Otázok, na ktoré odpovede majú právo poznať všetci Trenčania.

V čom je problém?

1. Ročne sa tu má spáliť 8000 ton biomasy a 4000 ton odpadu, pričom nie je presne špecifikované o aký odpad sa bude jednať.

2. Spaľovňa má byť postavená v priemyselnom parku, území pôvodne určenom pre podniky s vyššou pridanou hodnotou výroby.

Plánovaná poloha spaľovne - areál priemyselného parku.

3. Zámer výstavby spaľovne počíta s využitím na Slovensku neodskúšanej technológie.

4. Investor nemá s prevádzkou obdobnej technológie na Slovensku žiadne skúsenosti.

5. Podobné projekty spaľovní odmietli samosprávy viacerých miest Slovenska (Šaľa, Senec, Zlaté Moravce, Tornaľa) .

6. Zámer spaľovne nevylučuje dovoz odpadov z iných častí Slovenska.

7. Zámer spaľovať biomasu je proti ekologicky výhodnejším spôsobom nakladania s biomasou, odpadmi a nebezpečnými odpadmi (ako napríklad prevencia, recyklácia, alternatívne metódy zneškodnenia).

8. Územný plán Mesta Trenčín jasne uvádza ako neprípustné funkcie priemyselného parku zneškodňovanie, úpravu, alebo triedenie odpadov.

9. Spaľovňa je v bezprostrednej blízkosti lokality s pozorovaným výskytom bobrov a dvoch v územnom pláne Trenčína označených biokoridorov (BLK3 a LBKN-2).

Zhrnutie - problém v dvoch rovinách.

Nízka kvalita predloženého zámeru a celý rad nejasností, aby Ministerstvo životného prostredia mohlo vydať schvaľovacie stanovisko k zámeru je prvá časť problému.

Druhý je samotná povaha projektu. Je spaľovanie biomasy a odpadov v záujme Trenčína a Trenčanov? O aké dokumenty a čísla sa opiera? Prečo spaľovanie a nie iné formy nakladania s odpadmi?

Oproti klasickej recyklácii ťahá spaľovanie za kratší koniec povrazu v mnohých porovnaniach. Z nasledujúcej tabuľky je zrejmé, že investor musí presvedčiť v prvom rade Trenčanov, že projekt je bezpečný a výhodný. V tejto chvíli tomu nič nenasvedčuje.

Nevyhnutná akcia:

1. Listom adresovaným Ministerstvu životného prostredia pod hlavičkou iniciatívy "Moje srdce pre Trenčín" som zaslal zásadné pripomienky k navrhovanému zámeru v predloženej podobe.

2. Ministerstvo vážnosť pripomienok zohľadnilo a zaradilo iniciatívu "Moje srdce pre Trenčín" do procesu pripomienkovania zámeru.

3. Ministerstvo taktiež určilo investorovi povinnosť vypracovať povinnú hodnotiacu správu v procese EIA. V nej musí investor vysvetliť všetky nejasnosti zámeru a predložiť ju ďalšej kritike a pripomienkovaniu.

Čo bude ďalej?

Je nevyhnutné, aby mesto Trenčín iniciovalo po vlastnej línii spustenie diskusie k zámeru spaľovne čo najskôr, ideálne ešte pred vypracovaním hodnotiacej správy zo strany investora. Zároveň, musí zaujať vlastné stanovisko, ktoré bude vychádzať z prvoradej úlohy chrániť bezpečie a kvalitu života Trenčanov.

S iniciatívou "Moje srdce pre Trenčín" budem ostro sledovať celý proces schvaľovania zámeru. Ak investor jednoznačne nepreukáže nulový negatívny vplyv na kvalitu života Trenčanov (bobrov vrátane :), spaľovňu u bobrov v Trenčíne nechceme.

Vlado Škola

Ak sa Vám tento blog páčil, kliknite prosím na Odporučiť a Facebook Like vpravo v mojom profile. Ďakujem za jeho zdieľanie :)

--------------

Poznámka pod čiarou: *Článok 3,4, Smernice 2000/76/ES Európskeho parlamentu a Rady – „spaľovňa odpadov“ znamená akúkoľvek stálu, alebo mobilnú technickú jednotku a zariadenie určené na tepelné spracovanie odpadov zo zužitkovaním vznikajúceho spaľovacieho tepla, alebo bez neho. Patria tu aj pyrolytické, splyňovacie alebo plazmové procesy, pokiaľ sa látky vznikajúce pri spracovaní následne spaľujú. Preto je vždy potrebné dôsledne uvádzať, že projekt je jednoducho spaľovňa.

Adam Valček

Milota Sidorová