Udobrime sa s Ficom

Prezidentská kampaň vie byť krutá. Obvinenia, urážky a jatrenie starých rán. Premiér Fico má za sebou ťažké dva roky vládnutia. Médiá sú voči nemu možno až prehnane kritické a vyčítajú mu každú drobnosť. Aby štartovacia línia v druhom kole bola spravodlivá, možno treba ubrať. Zabudnúť na „otrepané" výčitky voči minulosti a pýtať sa na naozaj podstatné veci. Možno stačí položiť len jednu, zásadnú otázku.

Aby sa mohli pýtať, zabudnime nachvíľu na kauzy, ktoré mu „hyeny a prostitútky" prezlečené za novinárov stále vyhadzujú na oči:

• zabudnime na posedenia v gorilom byte

• zabudnime tiež na 80 miliónov vlastnou hlavou

• zabudnime aj na údajné frajerky, hodinky za desiatky tisíc eur a Horné Plachtince

• neriešme R.F. Development, vinice a bývanie, ktoré si z premiérskeho platu ťažko kúpite

• opomeňme poistný trh pre Pentu, SPP pre J&T, privatizáciu Telekomu a predražené Mýto

• zabudnime na okamih aj na nástenkový tender a ďiaľnice pre Širokého.

Udobrime sa s Ficom.

Spýtajme sa premiéra pred druhým kolom len jednu jednoduchú otázku:

Koľko z 1,1 milióna voličov SMERu v parlamentných voľbách z roku 2012 mu podľa neho dalo hlas preto, aby v roku 2014, v polovici volebného obdobia zbalil svojich päť sliviek na úrade vlády, tresol dverami a odkráčal do prezidentskej vily pod Slavínom?

Vedieť, čo je správne, a neurobiť to, je najväčšia zbabelosť povedal Konfucius. Priznať v priamom prenose, že istoty nie sú a namiesto toho viesť ťaženie na luxusný predčasný dôchodok platený z našich daní je to isté a výsmech miliónu obyvateľov tejto krajiny.

Žijeme na Slovensku. Je viac ako isté, že premiér na vyššie položenú otázku nikdy neodpovie. Nemusí. Státisíce voličov mu v sobotu 29. marca odpovedia jasnou rečou.

Karolína Farská