IDEŠ HORE ako Arnold, alebo ako cviky na chrbát a brucho milovať.

„Vždy keď niekde hýriš a mrháš svojím časom, niekto iný v tom istom momente na sebe tvrdo maká, stáva sa múdrejším a víťazí." Túto vetu povedal Arnold, ktorý ako 21-ročný dorazil do Ameriky, asi mesiac potom, čo nás Rusi v roku 1968 prišli "oslobodiť". Filmoví producenti sa chytali za hlavu pri pomyslení, že táto hora svalov so smiešnym prízvukom, by raz mala byť filmovou hviezdou. Arnold mal ale pravidlá filmového biznisu na háku, rovnako ako všetkých pochybovačov. Stal sa megahviezdou a o 35 rokov najmocnejším mužom Kalifornie - najbohatšieho a najľudnatejšieho štátu v USA.

Keď sa pozriete na Arnolda na fotke nižšie, poviete si OK, ale to čo na nej predvádza, je trochu nad vaše sily. Nesúhlasím. Nikdy nie neskoro, aby ste sa stali tým, kým môžete byť.

Tento blog má ambíciu posmeliť čitateľa/čitateľku, aby išli hore presne ako Arnie v tých smiešnych trenírkach. Aby začali s cvikom, ktorý väčšina z nás nemá v láske - s "obyčajným" zhybom na hrazde. Na moment potlačte pochybnosti, že to asi nie je to pravé orechové pre tehličky na bruchu z vašich snov a čítajte ďalej. Práve naopak. Hrazda do dverí za pár euro, alebo konár na strome vo vašej záhrade, sú to najlepšie súkromné fitness centrum.

Klasické zhyby na hrazde sú jeden z najlepších a najefektívnejších spôsobov ako posilovať. Nielenže precvičujete šesť svalových partií súčasne, ale cvičíte najzdravším a najbezpečnejším spôsobom - vlastným telom a jeho váhou.

Obrázok nižšie znázorňuje precvičované partie svalov.

Ako návštevník fitness centier som často špekuloval, ako zhyby robiť tak, aby ma bavili, zdali sa časom ľahšie, a aby som videl reálny posun v krátkom čase. Možno už opäť chcete prestať čítať tento blog. Veď načo pokračovať, ak vie človek urobiť reálne možno jeden zhyb. A možno ani ten. Verte, pôjde to ľahšie ako si myslíte, no pre začiatok je v ponuke len pot a drina. A na konci?

• nikdy to neoľutujete

• dva jednoduché cviky na svaly budú vaše domáce fitness centrum

• posuniete svoj strop vo fyzickej kondícii a psychickej pohode

• dáte zbohom zlému držaniu tela a sporadickému pobolievaniu chrbta

• pochopíte, že najlepšie cviky na brucho začínajú na hrazde

Ako cvičiť?

Mávol by som rukou nad vyššie uvedeným, keby som neskúsil program, ktorý pred rokmi vymyslel športový fanatik Charles Lewis Armstrong (nie ten cyklista :). Tento nenápadný chlapík dvakrát pokoril svetový rekord v zhyboch na hrazde, urobil neuveriteľných 1435! zhybov, za menej ako päť hodín. Aby sa k rekordu dostal, vymyslel si vlastný tréning, ktorý by mohol robiť doma bez návštevy fitness centra.

Armstrongov program zhybov je jednoduchý tréning - počas piatich dní po sebe cvičíte a dva dni máte voľno. Ak začínate, nemajte obavu, nezaberie to viac ako pol hodinu denne. Program je nastavený tak, aby aj úplný začiatočník po šiestich až ôsmich týždňoch dokázal urobiť minimálne 15 zhybov za sebou.

Ak už nejakú dobu cvičíte, svoje maximum zlepšíte o 80 až 100 percent. Znie to ako hlúposť, ale je to tak. Neveril som, vyskúšal som, fungovalo to, uveril som. Nadchol som sa natoľko, že som pre túto famóznu metódu tréningu vytvoril web: www.ideshore.sk, kde sa každý dozvie všetky podrobnosti k tréningu.

Ideš hore, alebo pochybuješ, či cvičenie zvládneš? Je úplne jedno či si chlapec, dievča, máš 16 alebo 60. Je úplne jedno, že nevieš ako posilovať, alebo si neveríš ani na ten jeden zhyb. Všetko čo potrebuješ, je Tvoje telo a zahodiť výhovorky.

Začal som Arnoldom, končím Arnoldom. Tu je jeho šesť pravidiel pre život, ktoré povedal v príhovore absolventom Kalifornej univerzity:

1. Dôveruj si.

2. Ruš pravidlá, ale neporušuj zákon.

3. Neboj sa zlyhania.

4. Nepočúvaj pochybovačov.

5. Tvrdo na sebe makaj.

6. Nezabudni trochu vrátiť z toho, čo si doslal od života.

Armstrongov program zhybov mne osobne dal veľa. Som rád, že trochu môžem vrátiť späť. Ak tento blog pomôže aspoň jednému čitateľovi, naplnil svoj cieľ.

Zbytok je na Tebe: www.ideshore.sk.

((mojevideo))