Koľko učiteľom pridáme my?

Autor: Vladimír Škola | 9.12.2012 o 22:14 | (upravené 9.12.2012 o 22:43) Karma článku: 15,96 | Prečítané:  1352x

Uplynulé týždne celá krajina vnímala snahu učiteľov vydobiť si zlepšenie svojho postavenia. Na ich stranu sa postavili študenti, opoziční politici, ale aj bežní občania. Vláda verklíkujúca mantru krízy nadbytku učiteľov niečo k platom nakoniec pridala. Čo a koľko im vieme pridať my?

Je vecou verejne známou, že učiteľský chlebík je ťažký a slabo platený.  Ak si v pamäti vybavíme učiteľov z obdobia keď sme sami drali školské lavice, nie každého sme milovali. Nie každý bol zapálený pre svoju prácu, ktorá je skôr poslaním ako prestížnym kariérnym uplanením. Nie každý bol pre nás vzor a vybavíme si ho v pamäti. Každý bol ale kúskom skladačky nášho vzdelania. Toho, ktoré nám dnes zarába na život. Toho, ktoré  nás robí výnimočných a samostatných jedincov.

V myšlienach úprimne ďakujem prvej učiteľke, pani Elenke Korvasovej.  Tie prvé štyri roky deň čo deň vychovávala nezbedníka a celú triedu ostatných. Vďaka tomu, že sme bývali na jednej ulici strážila nielen moju násobilku no doslova aj kroky domov.

Ďakujem aj madam Solárovej, že medzi riadkami francúžštiny našiel sa aj zlomok času k diskusii o slobode. Neuviazla nikdy v bode, keď možné je ju predať pod cenu.

Vďačne si spomeniem  ako nás lektor a priateľ Earl Draben učil bez slov. Hoc sme večer v diskusii o problémoch sveta preskočili polnoc, ráno nás mlčky v triede čakal stopercentných, pripravený robiť svoju prácu. „If you want to play, you have to pay" rád hovorieval. Snáď prepáčil tú hlúpu otázku, či vo Vietname niekomu aj musel siahnuť na život. V nej zhasol  lesk a oheň v jeho  zraku. Tú lekciu, čo dal mu život, odovzdal nám jedným pohľadom.

Mzda je kľúčovou odmenou za prácu a prostriedok k plneniu svojich snov. Zvýšenie platu, ktoré učiteľom dopriala vláda je skôr symbolickou odmenou. Tam kde (ne)schopnosť zodpovedných stanovila strop pridajme nemenej dôležitý bonus sami. Uznaním. Úctou. Rešpektom.

Nemusíme počúvať starých rodičov o tom, ako učiteľ  keď boli deťmi požíval spoločenské uznanie a jeho slovo niečo znamenalo. Môžeme v takej krajine žiť. Môžeme naučiť svoje deti v škole viac používať slovo ďakujem. Môžeme byť miestami kritickejší pri zastávaní sa ich loptošovín. Môžeme učiteľov viac počúvať a keď si to zaslúžia, poďakovať tiež.

Vláda tému učiteľov ukončila s poskočením na plate, za ktoré bolo nutné štrajkovať. My v prídávaní môžeme pokračovať  ďalej. Len tak - sami od seba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďari si nemajú z čoho vyberať, preto prežíva Bugár

Maďarskí voliči sú čoraz apatickejší a hľadajú alternatívu.

KOMENTÁRE

Vyčerpá sa s Ficom III Bugárov kredit?

Most-Híd je taký baleťák na hrane.

TECH

Lysohlávky pomohli pacientom s rakovinou

Látka dokázala odhaliť pacientom nový zmysel života.

Už ste čítali?